Varėnos J. Čiurlionytės menų mokykla  baigė įgyvendinti metus laiko trukusį projektą „Įsijunk meną“, kuriame dalyvavo 5 šeimos iš viso 16 žmonių ir 5 savanoriai.

Projekto tikslas buvo mažinti Varėnos miesto daugiavaikių, socialinės rizikos, nepasiturinčių bei kitų socialinę atskirtį patiriančių šeimų atskirtį, tobulinant jų sociokultūrinius ir meno pažinimo gebėjimus, bei didinti jų įsitraukimą į bendruomenės veiklas, stiprinti šeimos narių tarpusavio santykius per taikomosios dailės užsiėmimus ir geresnį savęs bei tarpusavio pažinimą, pasitelkiant ir M. K. Čiurlionio kūrybą.

Projektas prasidėjo „Įsijunk meną“ savanorių mokymais, kuriuos ruošė  psichologe Edita Baukienė.

„Įsijunk meną“ pirmosios veiklos apėmė  parodų lankymą ir meno kūrinių „skaitymą“.  Projekto savanoriai ir dalyviai analizavo dailininkų Gražinos ir Valentino Ajauskų parodą „Dvilypė būtis“,  „Ukrainos tapybą iš Petrikivkos“, dalyvavo tapytojo Arvydo Kašausko parodos atidaryme Varėnos kino ir parodų salėje.

Be parodų dalyviai taip pat lankėsi Senosios Varėnos šv.Mykolo Arkangelo bažnyčioje. Bažnyčioje, svarbiausioje bendruomenės susibūrimo vietoje, dalyviai ieškojo savo ištakų ir dvasios ramybės, aptarė savo istoriją, iškilius žmones ir projekto „vedlio“ M.K. Čiurlionio šeimos gyvenimo pėdsakus. Tai – pati geriausia vieta siekiant „įsijungti menus“.

Jau turėdami nedidelius, bet labai tvirtus teorinius „pamatus“ projekto dalyviai ir savanoriai pradėjo vykdyti praktines veiklas ir  užsiėmimus. Buvo mokomasi kompozicijos pagrindų, spalvinės analizės, išbandomos įvairios technikos, piešiama, eskizuojama ir kuriami pirmieji stiklo dirbiniai. Kartu buvo analizuojama M. K. Čiurlionio biografija ir kūryba, klausomasi jo muzikos kūrinių.

2020 m. rugsėjo mėn. Varėnos J. Čiurlionytės menų mokykla atidarėme projekto metu sukurtų dailės darbų parodą.  Renginys buvo pristatomas kartu su  Kauno M.K. Čiurlionio draugijos narių literatūrine – muzikine kompozicija „Išėjęs į pasaulį Liūdyti Lietuvą“, skirta M.K. Čiurlionio 145-osioms gimimo metinėms paminėti.

Po parodos netradicinei veiklai dalyviai susibūrė Krūminių kaime esančioje LDK plytinėje. Ten vyko visos dienos edukacinės veiklos – lietuviško molio kelias, dirbtuvės, molio dirbiniai, o svarbiausia – stiklo ir molio santykis, jų apdirbimo galimybės – nuo grožio ir estetikos iki cheminių ir fizikinių savybių.

Tęsiant projekto „Įsijunk meną“ teorinį pasiruošimą, dalyviai vyko į  Kauno Nacionalinį M.K. Čiurlionio dailės muziejų, kur juos svetingai priėmė  Kauno M.K. Čiurlionio draugijos nariai Antanas Bakutis ir Regina Levandauskienė, muziejaus ekspozicijų ekspertė Greta Petkevičienė-Mikelionytė.

Po muziejaus aplankymo  vėl tęsėsi praktinės veiklos. Po daugelio spalvinių, formos ir faktūros bandymų nuspręsta daryti tikslingą, apgalvotą ir pritaikomą stiklo dirbinį – įstiklinti lauko šviestuvus Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos teritorijoje. Buvo remiamasi lietuvių liaudies audinių raštais, inspiruotais M.K. Čiurlionio kūrybos ir menų mokyklos dvasios. Tai buvo ir užbaigiantis projektą, bendras dalyvių ir savanorių meno kūrinys,  įprasminantis visą projekto veiklą. Kaip tikri dailininkai, dalyviai pradėjo nuo teorinės analizės ir eskizų, žingsnis po žingsnio, kol kūrinio idėja įgavo fizinį pavidalą – stačiakampės formos, lietuvišką audinio ornamentiką primenantį stiklo mozaikos šviestuvo gaubtą. Buvo pagaminta 20 skirtingų raštų ir spalvinių sprendimų kūrinių.

Projekto veiklos baigtos 2020 m. gruodžio 23 d. Pasibaigus karantinui mokykla tikisi įstiklinti šviestuvus, kurie švies pasakodami apie  juos dariusius ir kūrusius žmones. Projekto dalyviai, naudodami savo žinias, kūrybinę energiją, laiką, kantrybę  ir kruopštų darbą, tikėdami juos mokiusiais mokytojais, įprasmino save kūryboje ir kūrinyje, kuris praturtino juos pačius, o kartu ir visą bendruomenę.

Varėnos miesto VVG ir Varėnos J. Čiurlionytės menų mokyklos inf.